Wzloty i upadki, w zasadzie w każdym obszarze życia, bywają nieodłącznym jego elementem. Jakie skutki potrafi przynieść nieodpowiednie zarządzanie środkami finansowymi w życiu prywatnym, przekonują się ci, którzy doświadczyli na brakach w domowym budżecie wielu problemów i kłótni współmałżonka, który wykazuje choćby niewielkie zdolności kalkulacyjne.

Finanse stanowią wszakże priorytetowy czynnik, nie tylko w życiu osobistym, które na skutek ich braków, może okazać się niezbyt komfortowym i szczęśliwym. Jednak, praktycznie w każdym przypadku, można znaleźć rozwiązanie wyjścia z chwilowej kryzysowej sytuacji. Szeroki zakres możliwości w tym zakresie jest zazwyczaj nieograniczony. Ważne jednak, by do wszelkich spraw w finansowej tematyce podchodzić z rozwagą i mądrością. Łatwo bowiem zapożyczyć się szybko lecz potem, z wywiązaniem się z zobowiązań, mogą nastąpić problemy. Obecnie zabezpieczenia się wierzycieli, są jednak profesjonalne, z jak najmniejszym procentem ryzyka utraty powierzonych środków. Odpowiedzialność i rozwaga potrzebujących, powinna tkwić jednak w ich świadomości i dojrzałości. Każdy bowiem powinien zdawać sobie sprawę, że ekonomia w życiu powinna być czynnikiem jego odpowiedzialności. Życie ponad stan, gdy nie umiemy zarządzać w sposób odpowiedzialny środkami finansowymi, prowadzi praktycznie w każdym przypadku, do jego degradacji. Zazwyczaj odbija się to negatywnie na całej rodzinie.

Środki masowego przekazu, bez względu, którą opcję polityczną prezentują, dużą uwagę skupiają na obecnej sytuacji gospodarczej. Popularność wszechobecnych reklam napędza interesy inwestujących w nie koncernów wszelkich branż, pragnących wyrobienia sobie wśród klientów odpowiedniej popularności i marki. Również ci, którzy dopiero wchodzą na rynek i zamierzają zdobyć coraz większą rzeszę potencjalnych klientów, inwestują odpowiednie środki we wszelkie możliwe zabiegi marketingowe. Mogą na to jednak pozwolić sobie te podmioty, w których rachunkowość w firmie wykazuje profesjonalny poziom, przynoszący pozytywne wyniki ekonomiczne. Zważywszy na fakt, iż sytuacja gospodarcza może w pewnym momencie ulec chwilowemu zastojowi, takie zabezpieczenie potrafi przetrwać firmie chwilowy stan zachwiania rynku. Należy jednak mieć nadzieję, że ekonomiczne elity nim rządzące, nigdy więcej nie dopuszczą do takiego stanu, jaki miał miejsce na świecie dekadę wcześniej. Pomimo, iż ówcześni rządzący krajem twierdzili, że był on jedyną „zieloną wyspą” na mapie Europy, jednak praktycznie każdy obywatel odczuł ekonomicznie w codziennym życiu skutki tamtego okresu.

Polityka ma jednak to do siebie, że każdy urzędnik piastujący w danym okresie wysokie stanowisko rządowe, będzie zachwalał efekty jego działania, nawet jeśli przynoszą niekorzyść dla jego obywateli. Zawsze można jednak wytłumaczyć wszelkie niepowodzenia, destrukcyjnym działaniem politycznej opozycji. Ważne jednak, by w gąszczu wszelakich politycznych waśni i sporów o ich interesy, zadbać wyłącznie o własne i powodzenie własnego biznesu.