Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele błędów. Wynikają one w głównej mierze niedoboru doświadczenia. Jednym z podstawowych błędów pod tym względem jest to, że najczęściej pierwsza praca ma przynieść w miarę duży zarobek, który będzie dodatkiem do oszczędności. Młodzi ludzie wybierają wyłącznie tymczasowe korzyści, nie analizując przy tym własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Co zrobić, aby wyeliminować takie błędy i jakie mogą z tego wynikać pozytywy?

Poradnictwo w zawodzie – zatrudnienie na start

Konsultant zawodowy powinien być zatrudniony w każdej szkole średniej, aby móc ułatwić młodym ludziom planowanie sukcesu. Niestety, w naszych realiach jest to mrzonka. Nierzadko brak czytelnie sprecyzowanych planów zawodowych zostaje zakończona wytypowaniem niefortunnego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się wyszukać satysfakcjonującego zatrudnienia albo też niezmiernie prędko pojawia się wypalenie zawodowe. Aby tego uniknąć warto jak najwcześniej odwiedzić konsultanta zawodowego. U takiego fachowca należy uzupełnić specjalistyczne testy, na podstawie których mogą być doprecyzowane umiejętności zawodowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku introwertyków. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która z natury jest odcięta, w roli sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba właściwie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale raczej nieprawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Korzyści z konsultacji ze specjalistą

Korzystając z konsultacji zawodowych można liczyć na jakieś benefity. Przeważnie powiększa się prawdopodobieństwo, że wyszukana praca będzie zadowalająca. Jak pokazują badania, zadowolenie z przydzielonych obowiązków przekłada się bezpośrednio na całościowy stan przyjemności z życia. Następnym pozytywem jest to, że specjalista zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio przemyślana. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Dobrze zwrócić uwagę, by każda praca, prócz środków finansowych przynosiła również plusy w postaci zdobywanego doświadczenia. Dzięki takiemu podejściu można będzie ciągle się kształcić i piąć na kolejne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, doręczając gazety. Studia upływają na łączeniu kształcenia się z dorabianiem za barem. Teoretyzując, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia zawodowego. Jednak nie stanie się ono pomocne w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Bankierowi nie będą użyteczne prawdopodobnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. Zdecydowanie lepiej taka osoba by zrobiła, jeśli jeszcze podczas trwania studiów odbyłaby praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej organizacji prywatnych i publicznych instytucji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących niepowtarzalną szansą do otrzymania cennego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji poszerzyć sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niesamowicie przydatne podczas szukania zatrudnienia w dalszej perspektywie czasu. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do realizacji marzeń zawodowych.