Ludzie kupują coraz więcej, coraz częściej i wydają coraz więcej pieniędzy na coraz mniej potrzebne im przedmioty, a w tym samym czasie na rynku pojawia się coraz więcej sklepów, rywalizacja między nimi rośnie i jest sprzedawanych coraz więcej produktów w konkurencyjnych cenach. Klient sam gubi się w tej komercyjnej lawinie. Osiągnięcie tego poziomu handlu zajęło nam, ludziom, trochę czasu, co wiemy oczywiście z lekcji historii. Usługa ta zawsze jednak grała ważną rolę w rozwoju miast i cywilizacji. Dzięki wymianie produktami z różnych rejonów świata poznawano nowe techniki produkcji czy rolnictwa i istnienie innych, nieodkrytych bądź unikalnych dla konkretnych rejonów surowców. Można było również poznać trochę kultury innych regionów czy nawiązywać kontakty z zagranicznymi kupcami.
W dzisiejszych czasach, sektor usług, w którym znajduje się handel, ma największy udział w gospodarce w naszym kraju i w większości świata. Państwo żyje, istnieje i ma się dobrze dzięki temu, że kupujemy, sprzedajemy rzeczy i wprowadzamy pieniądz w obieg. Pieniądze są najbardziej popularnym środkiem wymiany występującym w postaci gotówki lub są zbierane na kartach płatniczych, których jest kilka rodzajów. Grają główną rolę w naszym codziennym życiu – to dzięki nim funkcjonujemy jako społeczeństwo i jesteśmy w stanie sprawiedliwie rozdysponować dobra tworzone przez człowieka. Poprzez ich zarabianie utrzymujemy się przy życiu. W taki sposób w dzisiejszych czasach pozyskujemy pożywienie, schronienie i bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do naszych przodków polujących i budujących miejsce do snu własnymi rękami, my możemy dzięki ciężkiej pracy zdobyć pieniądze, które później wymieniamy na rzeczy materialne, mniej lub bardziej potrzebne. Celem robienia zakupów jest nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również jest formą nagrody za włożony wysiłek, za zdobycie jakiegoś osiągnięcia czy po prostu metodą na poprawienie humoru w ciężkie dni. W dzisiejszych czasach najwięcej pieniędzy wydajemy na środki transportu i elektronikę. W mało której rodzinie nie ma ani jednego samochodu, a tym bardziej laptopa czy smartfona. Wzrost popytu na te przedmioty spowodowany cyfryzacją, rozwojem technologicznym i pojawieniem się Internetu wywołał oczywiście falę ich produkcji. Dzięki temu widać, że rynek podąża za modą, aby wyciągnąć ze swojego obrotu jak największe zyski.
Miejscami, gdzie zostawiamy dużo pieniędzy są sklepy. Oferują zakupy stacjonarne, zakupy online z wysyłką towarów do domów czy zamawianie online i odbiór w sklepie. Wszystko to po to, żeby klientowi było na rękę i żeby zdecydował się skorzystać z usług firmy ponownie, bo to klienci są siłą napędową sklepów. W przypadku ich braku, sklep nie ma dla kogo funkcjonować. Właściciele mogą ulokować swoją firmę w wynajętym lokum tuż przy ulicy, w tłocznej galerii handlowej albo kupić czy wybudować posiadłość. W celu przyciągnięcia klientów do siebie stosują różne chwyty marketingowe, na które większość ludzi daje się nabierać.