Koniec listopada to czas, kiedy coraz częściej myśli się o świątecznych prezentach dla bliskich i rodziny. Sprzyja temu też to, ze do Polski zawitała tradycja, tak zwanego Black Friday. Jest to czas dużych wyprzedaży, a Polacy chętnie biorą w nich udział. Największą popularnością cieszą się promocje na sprzęt elektroniczny. Każdy, kto bierze w nich udział, ma nadzieję trafić na okazję. Ale Czarny Piątek stał się tak popularny, że wszystkie sklepy oferują obniżki cen swoich produktów, dlatego nawet drogerie, butiki i mnóstwo innych kuszą klientów. Dobrze jest w tym czasie zrobić zakupy i zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i nie rzucać się na wszystko, bo czasami się zdarza, że przecena jest tylko pozorna.

Wielu nieuczciwych sprzedawców podnosi ceny na kilka dni przed promocją, tylko po to, żeby w jej dniu obniżyć ją do tej samej kwoty. Dobrze jest przez jakiś czas śledzić na stronach internetowych, ile faktycznie dane towary kosztują. Pozwoli to na prawdziwe zaoszczędzenie pieniędzy. Z roku na rok na świąteczne zakupy wydaje się coraz więcej. Przeciętna rodzina za prezenty zapłaci około tysiąca złotych. Z powodu pandemii i wielu obostrzeń jakie na nas nałożono, w tym roku raczej nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych. Większość z nas będzie musiała kupić podarunki w sklepach internetowych. Oczywiście ma to dużo dobrych stron: nie trzeba stać w długich kolejkach a jeśli zakup okaże się nietrafiony, bez problemu można go zwrócić w ciągu dwóch tygodni bez podania przyczyny, a sprzedawca musi oddać nam pieniądze. Za wysyłkę i zwrot jednak zapłacimy my. Zakupy potrafią dać dużo przyjemności, zwłaszcza te przedświąteczne. Większość z nas przyznaje, że woli dawać prezenty niż je dostawać. Listopad i grudzień to takie miesiące, które szczególnie sprzyjają zakupom. Wtedy sklepy pełne są najróżniejszych promocji i wyprzedaży. Nie tylko te stacjonarne, bo internetowe również. Jeśli dobrze zaplanuje się wszystkie wydatki, można całkiem sporo zaoszczędzić, a przecież o to w tym chodzi. Chyba każdego cieszy, kiedy uda się kupić coś po naprawdę okazyjnej cenie, a jeśli jeszcze sprawimy tym radość komuś bliskiemu to szczęście jest podwójne.

Niestety w tym roku świąteczne zakupy nie będą takie, do jakich przez lata przywykliśmy. Zwłaszcza w galeriach handlowych było bardzo przyjemnie w tych miesiącach. Już od początku grudnia, sklepy szykowały się na większą liczbę klientów, a teraz będzie z tym duży problem. Wszystko zostało dość mocno ograniczone, ale na szczęście mnóstwo sprzedawców postawiło na handel online i wiele z zakupów na święta będzie można zrobić nie wychodząc z domu. Mikołaj i Boże Narodzenie to wyjątkowy czas i każdy był przyzwyczajony, że w tym czasie odwiedza się liczne sklepy zabawkowe, odzieżowe, księgarnie czy sklepy z RTV w poszukiwaniu idealnych prezentów dla rodziny i przyjaciół. Być może kolejne święta będą już w czasie, kiedy wszystko wróci do normy i znów będziemy mogli się cieszyć szałem zakupów. Pozostaje mieć nadzieję.