Własny biznes to marzenie wielu osób. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz swobodę. Praca na etacie bardzo często nie pozwala nam osiągnąć zbyt dużych pieniędzy. Przedsiębiorstwo można cały czas rozwijać, co zwiększa szansę na sukces. Pomysły na biznes to nie wszystko. Potrzebne są również środki finansowe. Ich wysokość jest bezpośrednio uzależniona od rodzaju działalności. W niektórych przypadkach koszty początkowe są bardzo wysokie, co stanowi spore obciążenie dla młodego przedsiębiorcy. Sposobów finansowania jest wiele, jednak nie wszystkie są dla nas dostępne. Przed przystąpieniem do działania należy wykonać biznesplan. Istotne jest to, aby uwzględnić w nim nawet najmniejsze szczegóły. Im rzetelniej go wykonamy, tym wyższa szansa, że firma przetrwa na rynku. Już w pierwszym miesiącu musimy opłacić księgowość, składki ZUS, a także inne formalności. Wiele osób wynajmuje lokal, a także zatrudnia pracowników. Są to koszty, których nie można uniknąć. Ich spłaty nie przesuniemy w czasie – tutaj liczy się terminowość.

Brak odpowiedniej ilości gotówki nie jest przeszkodą do tego, aby założyć działalność. Być może niezbędne pieniądze może pożyczyć nam rodzina, czy też bliscy znajomi. Czasami dobrą opcją jest znalezienie wspólnika, który wyraża chęć zainwestowania środków w nowe przedsięwzięcie. To od nas zależy, czy wolimy prowadzić biznes samodzielnie, czy też posiadać wspólnika. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady.
Inną opcją jest wizyta w placówkach bankowych. Bez większych trudności znajdziemy kredyty, które skierowane są do osób pragnących założyć własny biznes. Są one udzielane na specjalnych zasadach, dzięki czemu można realnie obniżyć koszty. Nie każdy kredyt jest korzystny. Wszystko zależy od tego, czy potrafimy udokumentować swoją wiarygodność w oczach kredytodawcy. Jeśli nie, to bank najprawdopodobniej narzuci na nas wysokie koszty. Ważne jest to, aby posiadać zabezpieczenie finansowe. Ponadto dla banków liczy się również dobrze przygotowany biznesplan. Niektóre podmioty oferują preferencyjne odsetki, które są znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnego kredytu.

Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na kredyt inwestycyjny. Jak można się domyślić jest on udzielany na konkretny cel. Zazwyczaj banki wymagają określonej wysokości wkładu własnego, co dla niektórych może być utrudnieniem. Zerowy wkład własny to w praktyce wyższe koszty. Trudniej jest również udowodnić zdolność finansową, gdyż wymagania względem kredytobiorcy są o wiele wyższe.
Wiele osób jest zainteresowanych dotacją unijną. Jest to świadczenie bezzwrotne, o ile tylko wywiążemy się z umowy. Wysokość otrzymanej gotówki uzależniona jest od indywidualnego przypadku. Zwykle kwota nie przekracza 40 000 zł. Ponadto duże znaczenie ma to, który program wybraliśmy. Dotacja to również zobowiązanie. Przede wszystkim musimy udokumentować oraz przedstawić, na co zostały wykorzystane środki finansowe. Zakres możliwości może być mocno ograniczony.