Niezależnie od tego czy zaciągamy zobowiązania finansowe w banku, czy też w instytucji sektora pozabankowego powinniśmy dokładnie zapoznać się ze swoją zdolnością kredytową oraz sprawdzić jaki jest realny koszt zaciągniętego kredytu, aby nie popaść w spiralę zadłużeń.

Zdolność kredytowa

Sektor usług finansowych oferuje różnorodne kredy skierowane do innych grup. Kredyt na samochód, kredyt dla firm, kredyt gotówkowy czy też hipoteczny. Wszystkie z nich mogą przyczynić się do wpadnięcia w spiralę zadłużeń, szczególnie jeżeli korzystamy z szybkich kredytów online tzw. chwilówek, czy też kredytów na PESEL. Z tego względu, zgodnie z polskim ustawodawstwem każdy bank, jak i kasa oszczędnościowo-kredytowa (SKOK-I) są zobowiązane przed udzieleniem pożyczki lub kredytu zweryfikować naszą zdolność kredytową.

W rozumieniu banków poprzez zdolność kredytową uważa się zarówno zdolność kredytobiorcy do spłacenia długu, jak i jego chęć tego uczynienia. O ile pierwsze kryterium bank może łatwo sprawdzić poprzez przeanalizowanie naszych źródeł przychodów i rozchodów, to drugie kryterium jest bardziej subiektywne i najczęściej polega między innymi na sprawdzeniu naszej historii kredytowej (czy jesteśmy terminowi), jakie jest nasze wykształcenie, jaki jest nasz stan cywili i inne czynniki, które bank uzna za istotne. Co ważne polskie prawo nie reguluje, jaki kryteria powinny być wzięte pod uwagę.

Sprawdź swoją zdolność

Chcąc wnioskować o kredyt na samochód, czy też kredyt gotówkowy powinniśmy w pierwszej kolejności samodzielnie skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Uwzględniając w programie online nasze przychody, uzyskiwane z świadectwa pracy, prowadzonej działalności gospodarczej oraz z innych źródeł, które są uznawane przez bank przy konkretnym kredycie (w przypadku kredytów długoterminowych, jak hipoteczne banki nie uznają przychodów z świadczeń, jak 500+ uznając je za tymczasowe) oraz podając w kalkulatorze wszystkie nasze rozchody na czynsz, wyżywienie i środki codziennego użytku, edukację, alimenty, już zaciągnięte zobowiązania finansowe itp. program określi, czy mamy szanse dostania kredyt, o który się ubiegamy. Starając się o kredyt dla firm kalkulator online na niewiele się zda. Głównym czynnikiem decydującym o uzyskaniu kredytu będzie kondycja finansowa firmy oraz perspektywa jej rozwoju.

Pętla zadłużeń

Mówiąc o kredytach warto wspomnieć też o pętli zadłużeń, która może dotknąć każdego. Często jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań pozwalając zacząć spłatę zadłużenia „od nowa”. Dzięki takiemu rozwiązaniu zatrzymujemy toczącą się windykację, uzyskujemy jedną ratę kredytu o odpowiednio mniejszym realnym oprocentowaniu, ponadto odpowiednio rozłożoną w czasie. Daje nam to możliwość zachowania godnego standard życia oraz realnego, regularnego opłacania zadłużenia. Po kredyt konsolidacyjny możemy się zgłosić zarówno do banku, jak i do instytucji z sektora pozabankowego.