Gospodarka rynkowa przed młodymi ludźmi którzy poszukują zatrudnienia stawia nie małe wyzwania. W wielu obszarach, poza posiadaniem odpowiedniego wykształcenia istotne jest także doświadczenie zdobyte na adekwatnym stanowisku. Niekiedy, to właśnie zdobyte wcześniej umiejętności mogą przesądzić o tym, że konkretny kandydat zdobędzie etat. Warto o tym pomyśleć jeszcze podczas nauki – w późniejszym czasie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. W jaki sposób pozyskiwać doświadczenie w zawodzie, a przy tym nie być chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co chce w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Aby uniknąć ewentualnych pomyłek, warto przed ostateczną decyzją o kierunku drogi edukacji udać się do doradcy zawodowego, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz specjalistycznych testów określi predyspozycje zawodowe i doradzi, w którym kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. Żeby utwierdzić się w przekonaniu, iż wybór jest właściwy, można spróbować w ramach wolontariatu przez niedługi czas sprawdzić się na wybranym stanowisku. Następnym etapem powinna być praktyka przygotowująca do zawodu. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Także duża liczba szkół wyższych, zanim wyda dyplom wymaga, aby student odbył określoną ilość godzin praktyki zawodowej. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego stanowiska.

W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe, to dobrze jest skorzystać w tym względzie z porad jakich udzielają biura karier, które funkcjonują przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Osoba studiująca jak również pracodawca umożliwiający zrobienie praktyki u siebie w przedsiębiorstwie muszą podpisać specjalną umowę w której określi się na przykład ilość godzin a także szczegółowy program praktyk. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego jest obopólna – osoba która odbywa praktykę zdobywa doświadczenie, a a w firmie pojawia się dodatkowa osoba do pomocy.

Jakie można odnieść korzyści z odbywania praktyk zawodowych?
Jakie plusy wynikają z odbywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Można ich wymienić przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez kolejnych pracodawców. Poza tym, praktykant zaznajamia się nie tylko z obowiązkami dla pracowników ale również ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji międzyludzkich jakie panują w miejscu zatrudnienia, jak również nabywa pierwszych umiejętności negocjacyjnych. Często dzieje się również w ten sposób, że ukontentowany z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, by w przyszłości nie mieć żadnych problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem z roku na rok bardziej zacięta. Aby wzmocnić swoją pozycję na starcie trzeba doskonale dopasować się do wymagań jakie panują na rynku zatrudnienia w tym państwie.