Żyjemy w czasach, w których technologia bardzo się rozwija. Praktycznie co chwilę pojawiają się jakieś nowości na rynku, które powstały po to, żeby ułatwiać bądź uprzyjemniać nam życie. W każdej branży pojawia się coś nowego, ponieważ świat się wokół nas zmienia i trzeba się do niego dostosować jeśli chce się przetrwać na rynku. Regularne wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że firma staje się bardziej konkurencyjna na rynku i ludzie chętniej korzystają z jej usług. Również w bankowości widać rozwój technologiczny. Dzisiaj przecież większość z nasz korzysta z bankowości internetowej, a płatności zbliżeniowe nie są już dla nas żadną nowością. Korzystamy z nich regularnie i chyba już nawet zapomnieliśmy o tym, że stosunkowo niedawno takie płatności nie były możliwe.

Współczesna bankowość oferuje nam znacznie więcej niż w przeszłości. Dzisiaj wszystko przecież możemy zrobić przez Internet, a karta kredytowa znajduje się w posiadaniu praktycznie każdego. Nie oznacza to jednak, że banki przestały się rozwijać i stanęły w miejscu. Przecież pojawił się blik, czyli polski system płatności mobilnych, który z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. Ten system umożliwia nam płacenie za pomocą telefonu komórkowego. Nie musimy więc mieć przy sobie gotówki bądź karty płatniczej, żeby zapłacić za zakupy. Wystarczy bowiem, że posiadamy telefon komórkowy oraz odpowiednią aplikację.

Płatności blikiem stały się popularne i coraz większa ilość banków posiada takie rozwiązanie w swojej ofercie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w przyszłości zapewne tylko w ten sposób będziemy płacić. Papierowe pieniądze oraz karty płatnicze mogą przejść niedługo do historii, ponieważ po prostu przestaniemy z nich korzystać. Jest to całkiem możliwe, gdyż już teraz niewiele osób nosi przy sobie gotówkę i jednocześnie coraz więcej ludzi płaci regularnie blikiem. Karty płatnicze i gotówka powoli przestają być potrzebne.

Polski system płatności mobilnych daje nam zresztą znacznie więcej możliwości. Dzięki niemu nie tylko zapłacimy w sklepie za zakupy, ale również mamy pod kontrolą swoje wydatki. W każdym momencie możemy bowiem bezpiecznie sprawdzić stan swojego konta czy zrobić przelew. Za pomocą blika możemy również wyciągnąć gotówkę z bankomatu lub wpłacić komuś na konto określoną ilość pieniędzy. Tak naprawdę za pomocą tego systemu już dzisiaj możemy zrobić wszystko czego potrzebujemy, a w przyszłości zapewne będzie on bardziej rozwinięty i da nam znacznie większe możliwości.

Jeżeli dzisiaj są jakieś osoby, które nie korzystają z blika, to zapewne to się niedługo zmieni. Niektóre osoby trudno przekonać do takich rozwiązań, ponieważ obawiają się oni, że w ten sposób mogą stracić swoje ciężko zarobione pieniądze. Tak samo było w przeszłości z kartami płatniczymi. Nie od początku wszyscy chętnie z nich korzystali, ale z czasem ludzie się do nich przekonali i dzisiaj chyba każdy posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą, z której korzysta regularnie. Po prostu ludzie przestali się obawiać.