Kilkanaście lat temu ludzie najchętniej płaci za zakupy gotówką. Działo się tak, ponieważ też nie mieli innej możliwości. Wynagrodzenie za pracę dostawało się do ręki i za pomocą tych pieniędzy płaciło się za wszelkie zakupy. Z czasem pojawiły się konta bankowe, na które pracodawcy mogli przelewać pieniądze. Początki kont bankowych nie przyczyniły się jednak do tego, że ludzie mniej chętnie korzystali z gotówki. Mogliśmy już dysponować kartą płatniczą, ale na początku jednak chętniej wyciągaliśmy pieniądze z konta. Najwidoczniej woleliśmy wiedzieć fizycznie ile mamy pieniędzy. W ten sposób łatwiej nam było kontrolować wydatki. Z czasem jednak to zmieniło i coraz rzadziej korzystaliśmy z gotówki.

Kiedy przyzwyczailiśmy się już do posiadania konta w banku, to pojawiła się karta kredytowa oraz bankowość internetowa. Ponownie przez pewien czas raczej niechętnie korzystaliśmy z tych nowości, ponieważ byliśmy przyzwyczajeni do innej formy płatności. Jednak po pewnym czasie przekonaliśmy się do tych rozwiązań i chętnie z nich korzystamy do dnia dzisiejszego.

Kolejną nowością były płatności zbliżeniowe. Ludzie się najpierw ich obawiali, ponieważ dzięki takim płatnością można płacić za zakupy bez konieczności podawania kodu pin do karty. Obawialiśmy się tego, że jeśli zgubimy kartę bądź ktoś nam ją ukradnie, to każdy bez problemu będzie mógł wydać nasze pieniądze. Oczywiście takie ryzyko istnieje. Jednak dzisiaj możemy przecież ustawić sobie określony limit wydatków dziennych i również w każdym momencie możemy zablokować zgubioną kartę. Zbliżeniowo możemy też płacić za zakupy do pewnej kwoty. Jeżeli musimy zapłacić więcej, to nadal jest konieczne wprowadzenie kodu pin do karty.

Gdy już się przyzwyczailiśmy do płatności zbliżeniowych oraz bankowości internetowej, to pojawiło się nowe rozwiązanie. Jest to blik, z którego dzisiaj korzysta coraz większa liczba osób. Ta metoda współczesna metoda płatności ma wiele plusów, więc nic dziwnego, że chętnie z niej korzystamy. Już nie musimy nosić przy sobie pieniędzy i kart płatniczych. Wystarczy bowiem, że posiadamy smartfon i za jego pomocą możemy płacić za wszelkie zakupy, wyciągać pieniądze z bankomatu bądź wykonywać szybkie przelewy. Oczywiście nadal wiele osób nie korzysta z blika, ponieważ jest to jeszcze nowość i ludzie po prostu muszą się do niej przyzwyczaić. Z całą pewnością już niedługo każdy będzie korzystać z takiej metody płatności. Jeżeli bowiem raz spróbujemy, to przekonamy się, że jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, które umożliwia nam kontrolowanie wszystkich swoich wydatków.

Telefon komórkowy mamy dzisiaj praktycznie zawsze przy sobie, więc nic dziwnego, że banki wprowadziły możliwość płacenia telefonem. Takie rozwiązanie jest bowiem wygodne oraz dostosowane do współczesnego świata. Ludzie dzięki temu mogą w każdej chwili sprawdzić swój stan konta i z łatwością zapłacić za zakupy. Oczywiście w przyszłości zapewne pojawi się nowa metoda płatności, która będzie dostosowana do potrzeb ludzi. Wszystko bowiem się zmienia.