Jaka jest rola pieniądza w świecie, który nas otacza? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia, o stosunkowo dużej złożoności. Istnieją spore grupy osób, które sądzą, że można żyć w naszych czasach i być szczęśliwym nie generując jednocześnie praktycznie żadnego przychodu. Przykładem takiego podejścia są mnisi tybetańscy, którzy wyznają ascezę i stronią od luksusu w życiu aby w pełni uwolnić swój umysł i ducha. Z drugiej jednak strony, trzeba mieć świadomość tego, że większość z nas pochodzi z obozu konsumentów i temat pieniędzy oraz zarządzania swoimi finansami jak najbardziej nas interesuje. W tym przypadku, warto zwrócić uwagę na to, jak możemy prowadzić nasz fundusz, żeby być w stanie generować stosunkowo dobry przychód. Nie ma oczywiście jednej recepty dla każdego, gdyż za bardzo różnimy się miedzy sobą pod wieloma względami. Są jednak pewnego rodzaju uniwersalne metody, które pozwalają poszerzyć nasz potencjał w dziedzinie ekonomii. Słowami wstępu następnego akapitu, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat podstawowych zjawisk i metod w świecie ekonomii ery cyfryzacji.

Kredyt na samochód zyskuje rosnącą popularność. Jeżeli chcielibyśmy zdefiniować, czym on w gruncie rzeczy jest, należałoby napisać, że jest to pewnego rodzaju pożyczka, użyczana dla nas przez bank, która udzielana jest po udowodnieniu przez nas swojego wystarczającego potencjału finansowego na jej spłacenie w przyszłości. Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy w gruncie rzeczy w stanie spłacić taki kredyt, potrzebna jest oczywiście analiza finansowa. Takie narzędzie pozwala nam stwierdzić, jak silne są nasze zasoby finansowe, a w rezultacie, jakie są nasze możliwości w ogólnym rozrachunku. Nie ma jednego przepisu na to, co można zrobić, żeby analiza finansowa została sporządzona książkowo. Warto jednak stwierdzić, że osoba, która ją wykonuje, musi być kompetentna, znać się na rzeczy oraz wykorzystywać prawdziwe dane do jej sporządzenia. W przeciwnym razie, możemy wplątać się w tarapaty co zawsze jest niechcianym zjawiskiem.

Słowami zamykającymi ten artykuł, chciałbym powiedzieć kilka zdań na temat korzyści, które płyną z prowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej. Każdy człowiek chciałby mieć dużo pieniędzy oraz firmę, która sama zarabia na siebie oraz co ważniejsze – na swojego właściciela. Środkiem, który perspektywicznie pozwoli nam osiągnąć taki stan rzeczy jest odpowiednio sporządzony biznes plan. Trzeba tutaj nadmienić, że podobnej reguły obowiązują przy sporządzaniu biznes planu, jak i przy tworzeniu analizy finansowej. Musimy być świadomi tego, że dokument, który będzie wzorcem kierunku rozwoju naszej firmy, jest jak najbardziej realny i uwzględnia rzeczywisty stan rzeczy oraz jest prowadzony na przynajmniej 5 lat w przód. W jego treści powinny zostać zawarte rozwiązania potencjalnie występujących problemów oraz czas realizacji ustalonych zmian strukturalnych naszej komórki gospodarczej. Jeżeli wszystko zrobimy dobrze, nie popełnimy błędu przy analizie początkowej, ustawiamy się na pierwszym miejscu w wyścigu po finansową niezależność.