Czasami osoby, które pracują na etacie mogą zastanawiać się, w jaki sposób odmienić swoje życie. Mogą być już znużone codziennym wykonywaniem tych samych obowiązków i wynagrodzeniem, które nie zmienia się już od dłuższego czasu. Niektóre osoby są wypalone pod względem zawodowym i chciałyby robić coś bardziej sensownego i wartościowego. Może mają nawet kwalifikacje lub wykształcenie, które pozwalałyby im pracować w innej branży. Trzeba jednak pamiętać, że praca na etacie to dosyć podobne warunki, które mogą różnić się nieznacznie. Dlatego warto otworzyć własną działalność, dzięki której będziemy mogli robić to, co lubimy i w sposób jaki nam odpowiada. To nieprawda, że potrzeba do tego niezwykłej przedsiębiorczości. Czasami może się okazać, że pewne formalności oraz pomysły mogą przychodzić nam bardzo łatwo. Będzie tak zazwyczaj wtedy, kiedy dobrze znamy branżę, w której działamy i nie czujemy zbyt wielu przeciwności. Dobrze jest uzyskać dofinansowanie na start własnej działalności. Możemy je pozyskać z inkubatorów przedsiębiorczości, które oferują dotacje lub bardzo niskooprocentowane pożyczki.

Własna działalność to też możliwość wzięcia dofinansowania z urzędu pracy. Trzeba spełnić kilka ściśle określonych kryteriów, przejść pomyślnie pytania komisji, podpisać określone dokumenty i je dostarczyć, a potem najprawdopodobniej zostanie nam przyznana dotacja, jeżeli komisja stwierdzi, że pomysł jest bardzo ciekawy. Kiedy przedsiębiorca zarejestruje się na portalu rozwoju i Przedsiębiorczości, będzie mógł złożyć wniosek ceidg-1 i wysłać go do Ministerstwa. Od tej pory będzie mógł nazywać się przedsiębiorcą i legalnie promować usługi własnej firmy.

Czasami sytuacja się komplikuje i właściciel firmy zbyt wiele inwestuje. Zaciąga zobowiązania, które się nie zwracają. Jest to naturalne, ponieważ nie wszystkie okoliczności są łatwe do przewidzenia. Potrzeby klientów również się zmieniają i nieumiejętne decyzję sprawiają, że przedsiębiorca może popaść w długi. Warto wtedy jak najszybciej zastanowić się, jak z nich wyjść i jak odzyskać stabilność i płynność finansową. Jest to możliwe trzeba tylko dobrze przemyśleć, jak to zrobić mądrze i nie działać pod wpływem impulsu bowiem działanie bez ostudzenia emocji może przynieść negatywne konsekwencje.

Spłata kilku kredytów może być bardzo trudna, kiedy przedsiębiorca ledwo wiąże koniec z końcem i zastanawia się nad tym. żeby zamknąć swoją działalność i wrócić do pracy na etacie. Na szczęście zdarza się to rzadko i najczęściej problemy finansowe postępują stopniowo. Rzadko kiedy zdarzają się z dnia na dzień chociaż w niektórych branżach jest to prawdopodobne. Najczęściej jednak jest tak, że dość stopniowo wpadamy w kłopoty i jest czas na to, aby postarać się z nich wyjść. Dobrze jest pamiętać o tym, jak istotne jest sprawne zarządzanie własną firmą. Z czasem może będą potrzebni pracownicy, których będziemy darzyli zaufaniem i będziemy mogli razem współpracować na początku. Jednak wiele osób zakłada jednoosobową działalność gospodarczą.